انواع نقره در جواهرات فیروزه ای

انواع نقره

امروزه انواع مختلفی از نقره در بازار موجود است که از آن‌ها برای ساخت جواهرات استفاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است وقتی چیزی “نقره” نامیده می‌شود، تصور نکنید که در حال خرید جواهرات نقره اصل هستید. نقره‌ها طیف گسترده‌ای داشته و ممکن است از هر کدام از آن‌ها برای ساخت جواهرات خصوصا جواهرات فیروزه ای استفاده شود. در ابتدا باید بدانید که نقره مورد استفاده در جواهرات معمولاً آلیاژی است که از مخلوط فلزی دو یا چند عنصر از جدول تناوبی تشکیل می‌شود. بسیاری از جواهرات نقره دارای مهر کیفیت بر روی خود خواهند بود که این مهر، سریع‌ترین راه برای تشخیص کیفیت است.

انواع نقره و جواهرات فیروزه ای

انواع نقره در جواهرات فیروزه ای

  1. نقره با عیار 0.925

استرلینگ، نقره استاندارد جواهرات در اکثر بازارهای جهانی است. این آلیاژ 92.5 درصد نقره و 7.5 درصد مس است اگرچه گاهی اوقات فلزات دیگری مانند نیکل هم در ترکیب آن استفاده می‌شود. این فلزات برای افزایش سختی نقره به آن اضافه می‌شوند تا طول عمر آن را افزایش دهند. آلیاژ افزودنی، رنگ و درخشندگی نقره را افزایش داده تا جلوه خاص به جواهرات اضافه کنند. در صورتی که ضربه‌ یا فشاری به این آلیاژ وارد شود، جواهرات نقره دچار خراشیدگی یا فرو رفتگی خواهند شد.

  1. نقره با عیار 0.999

نقره با عیار 0.999 نزدیکترین فلز به عنصر خالص نقره است. عدد 0.999 نشان دهنده خلوص 99.9٪ آن است و 0.1 درصد باقیمانده شامل عناصر کمیاب با مقدار ناچیز است. این نوع نقره کاملاً نرم بوده و به راحتی خراشیده می‌شود؛ به همین دلیل در جواهرات زیاد استفاده نمی‌شود. البته این نرمی همیشه یک ویژگی منفی نیست زیرا می‌توان به راحتی شکل دلخواه را به این آلیاژ بخشید اما جواهرات ساخته شده با این نوع نقره، نمی‌توانند مقاومت قابل قبولی در برابر عوامل محیطی از خود نشان دهند.

  1. نقره آرژانتیوم و آلیاژهای غیر کدر (Argentium)

این نقره از 92.5 درصد نقره بوده و باقیمانده آن از مس و افزودن عنصر ژرمانیوم تشکیل شده است. ژرمانیوم آلیاژ را سخت‌تر کرده و از آن در برابر کدر شدن محافظت می‌کند. آلیاژهای غیر کدر موجود در این نقره می‌توانند تحت برخی شرایط و پس از مدت زمان طولانی کدر شوند اما به نگهداری کمتری نسبت به استرلینگ نیاز دارند. Argentium به طور قابل توجهی گران‌تر از استرلینگ بوده و کمتر در جواهرات و برای سنگ فیروزه استفاده می‌شود.

  1. نقره سکه

نقره سکه زمانی آلیاژ رایجی در جواهرات بود اما امروزه کمتر استفاده می‌شود. در این آلیاژ 90 درصد نقره و 10 درصد مس بکار رفته است.

  1. روکش نقره

جواهرات ساخته شده با روکش نقره، یک نوع فلز پایه هستند که یک لایه بسیار نازک از نقره روی سطح آن قرار می‌گیرد. جواهرات با روکش نقره، جواهرات مقرون به صرفه‌ای هستند که قیمت مناسبی دارند. آبکاری روی این دسته از جواهرات می‌تواند کدر شده و در نهایت از بین می‌رود؛ در نتیجه فلز پایه زیر آن نمایان می‌شود.

  1. نقره نیکل

نقره نیکل یک آلیاژ فلز پایه است که عمدتاً از مس با نیکل یا روی تشکیل شده است. این نوع نقره یک فلز پایه ارزان قیمت است که از نظر ظاهری شبیه به استرلینگ است اما هیچ نقره خالصی در آن وجود ندارد و تنها اسم نقره نیکل را گرفته است. نقره نیکل کاملا نرم است و در تزئین لباس استفاده می‌شود. هنگام فروش این محصولات باید به وضوح به عنوان آلیاژ نیکل توصیف شود زیرا بسیاری از افراد به نیکل حساسیت دارند.

  1. نقره تبتی

نقره تبتی و بسیاری از انواع دیگر نقره، آلیاژهایی هستند که فقط از نظر ظاهری مانند نقره بنظر می‌رسند. محتویات آلیاژها بسیار متفاوت است و بسیاری از آن‌ها هیچ ارتباطی با نقره ندارند. برخی از این نقره‌ها می‌تواند حاوی فلزات خطرناکی مانند سرب باشد و هنگام خرید باید ترکیبات آن را چک کنید.

 

 

6 thoughts on “انواع نقره در جواهرات فیروزه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X