بهترین فیروزه از کجا استتخراج می شود؟

فیروزه

سنگ فیروزه از جمله زیباترین سنگ‌های تزئینی است که رنگ آن بین آبی تا سبز متغیر است. رنگ سنگ فیروزه به میزان آهن و مس موجود در ترکیب سنگ وابسته است و بهترین نوع آن، فیروزه‌ آبی رنگ است که در ترکیب آن هیچ ناخالصی وجود ندارد. فیروزه دارای درجه سختی بین 5 الی 6 است که این درجه باعث می‌شود نسبت به سنگ‌های دیگر حساس‌تر باشد، با این حال سنگ فیروزه تماما آبی مقاومت بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد.

انواع سنگ فیروزه

سنگ فیروزه بسته به شکل ظاهری خود در دو دسته مختلف قرار می‌گیرد.

  • سنگ فیروزه عجمی: گران‌ترین نوع سنگ فیروزه، فیروزه عجمی است که بر روی سطح آن هیچ رگه‌ای وجود نداشته و رنگ آن تماما آبی است. این سنگ در کشورهای آسیایی محبوب بوده و برای تزئین جواهرات نگین دار استفاده می‌شود.
  • سنگ فیروزه شجری: بر روی سطح سنگ فیروزه شجری رگه‌های طلایی یا تیره‌ رنگی شکل گرفته‌اند که منشا این رگه‌ها، سنگ مادر فیروزه است. سنگ فیروزه شجری جذابیت خاصی به جواهرات هدیه داده و قیمت آن به نسبت سنگ فیروزه عجمی پایین‌تر است.

 انگشتر فیروزه

هر دو نوع سنگ فیروزه خواص درمانی و معنوی فیروزه را به همراه دارد. در صورت به همراه داشتن سنگ فیروزه عجمی و سنگ فیروزه شجری، انرژی منفی از شما دور شده و اعتماد بنفس‌تان افزایش می‌یابد. علاوه بر آن برای تسکین سر درد، گلو درد و چشم درد هم مفید بوده و باعث گردش خون بهتر خواهد شد.

سنگ فیروزه

بهترین سنگ فیروزه

سنگ فیروزه نخستین بار سال‌ها پیش از میلاد مسیح توسط مصریان کشف و مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن ایرانیان و بومیان آمریکایی هم علاقه زیادی به این سنگ نشان داده و برای درمان یا تزئین از فیروزه استفاده می‌کردند. با محبوبیت سنگ فیروزه در اروپا معادن مختلفی از آن در جاهای مختلف دنیا مورد توجه قرار گرفت اما بهترین نوع سنگ فیروزه در ایران یافت می‌شود. گران‌ترین و مرغوب‌ترین سنگ فیروزه دنیا را می‌توان در معادن فیروزه نیشابور پیدا کرد.

سنگ‌های این معادن کیفیت بسیار بالایی داشته و رنگ آن‌ها جذابیت بی‌نظیری دارد. معادن نیشابور دارای ۹ هزار تن ذخایر بوده و هر ساله ظرفیت تولید 19 تنی دارد. جواهراتی که با سنگ فیروزه نیشابور تزئین می‌شوند، شکل ظاهری منحصربفردی داشته و می‌توان از آن‌ها با استایل‌های مختلف استفاده کرد. به خاطر داشته باشید برای حفظ کیفیت رنگی سنگ فیروزه، باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید تا فیروزه تغییر رنگ پیدا نکند.

خرید بهترین سنگ فیروزه

با توجه به محبوبیت سنگ فیروزه در بازار جهانی، نمونه‌های تقلبی زیادی وجود دارد که در صورت عدم شناخت، ممکن است هزینه زیادی برای یک فیروزه تقلبی پرداخت کنید. برای اینکه مطمئن شوید سنگ فیروزه اصل خریداری می‌کنید، بهتر است ابتدا راجع به فروشگاه‌های معتبر تحقیق کرده و سپس خرید خود را انجام دهید. سنگ‌های فیروزه اصل دارای شناسنامه اختصاصی هستند که هنگام خرید می‌توانید از فروشنده درخواست کنید شناسنامه مرتبط با آن سنگ فیروزه را به شما نشان دهد.

اگر قصد خرید جواهرات تزئین شده با سنگ فیروزه نیشابور را دارید، می‌توانید به فروشگاه کارما مراجعه کرده و خرید خود را با بهترین قیمت ممکن انجام دهید. در صورت نیاز به مشاوره کارشناسان ما پاسخ گوی سوالات شما خواهند بود.

 

2 thoughts on “بهترین فیروزه از کجا استتخراج می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X