همه چیز در مورد فیروزه

ست و سرویس فیروزه

سنگ فیروزه (turquoise) از مرغوب ترین و محبوب ترین نگین های جواهرات به شمار می رود، این سنگ با ارزش در ایران از معادن موجو در کشور استخراج می شود، خوشبختانه در کشور ما وجود معادن سنگ فیروزه سبب اشتغال زایی بسیاری شده است. همانطور که در مقالات گذشته گفته ایم، فروشگاه کارما سنگ فیروزه تمام محصولات خود را اعم از انواع ست فیروزه، انگشتر فیروزه، گردنبد فیروزه و غیره را از معدن سنگ فیروزه نیشابور استخراج و استفاده کرده است.

در دست داشتن انگشتر فیروزه از جانب ائمه بسیار مورد توجه و تاکید قرار گرفته است و در روایت های مختلف به آن اشاره شده است. در ایران نیز به دلیل وجود مناطق کم آب و دارای املاح مس، معادن سنگ فیروزه به وجود آمده است و همین امر سبب به وجود آمدن هنر های بسیاری که در آن از سنگ فیروزه استفاده می شود، شده است. هنر فیروزه کوبی، حکاکی روی سنگ فیروزه و تراش این سنگ از هنرهای اصیل و دارای قدمت چند صد ساله ایران است. همچنان پادشاهان و بزرگان ایران زمین نیز به استفاده از سنگ فیروزه علاقه بسیار داشته اند، البته هم اکنون نیز استفاده از زیور آلاتی که از سنگ فیروزه در آن استفاده شده در سراسر دنیا علاقه مندان بسیاری دارند.

سنگ فیروزه چیست؟

سنگ فیروزه استخراج شده از معادن مربوطه، نوعی کانی تشکیل شده از املاح معدنی است. ایرانیان باستان بر حسب اعتقادات در کسب ظفر به دلیل استفاده از این سنگ آن را پیروزه نام نهادند و از سنگ فیروزه در تزئین وسایل شخصی، ادوات جنگی و یا ساخت انواع ست فیروزه و زیورآلات فیروزه ای از آن استفاده می نمودند. سنگ فیروزه از شفافیت زیادی برخوردار نیست اما به دلیل رنگ بسیار دلنشین آن شهرت یافته است. البته تنوع رنگ در این سنگ از آبی آسمانی تا سبز روشن دیده شده است اما مرغوب ترین سنگ فیروزه رنگ آبی آسمانی بسیار زیبایی دارد. این تفاوت رنگ در درصد ترکیب میزان مس، آهن و دیگر املاح معدنی موجود در سنگ می باشد. این کانی بسیار کم یاب است و فقط در برخی از مناطق آمریکا، مصر، ایران، هندوستان و تبت معادنی از سنگ فیروزه یافت شده است. مروب ترین سنگ فیروزه از نظر ساختار، رنگ و استحکام، فیروزه ایرانی و هندی است. البته منظور از سنگ فیروزه ایرانی، سنگ فیروزه نیشابوری است. علاوه بر نیشابور در ایران، شهربابک کرمان و شهرستان دامغان نیز معادنی از این کانی وجود دارد.

دانستن این نکته که سنگ فیروزه یک کانی زنده است می تواند جالب توجه باشد. این سنگ در صورت استفاده نادرست خاصیت و رنگ خود را از دست می دهد. در ادامه مقاله به مواردی که سبب از دست دادن رنگ و خواص فیروزه می شود و راه های نگه داری از آن می پردازیم. کشف خواص معجزه آسای سنگ فیروزه اهمیت نگه داری صحیح را دوچندان می کند. چراکه نخست از این کانی جهت زیبایی منحصر به فردش استفاده شد، پس از مدتی تاثیرات استفاده از سنگ فیروزه بر کسی پوشده نبود تا اینکه پادشاهان مخصوصا در مصر باستان علاقه بسیاری به این سنگ از خود نشان دادند تا جایی که معدن سنگ فیروزه مصر در شبه جزیره سینا هزاران سال قبل به سطح برداشت بسیار کمی رسید. با توجه اینکه هرچه عمق معدن بیشتر شود، از کیفیت سنگ فیروزه کاسته می شود و سنگ های مرغوب تر در سطح وجود دارند، این موضوع سبب شده تا کیفیت معدن فیروزه مصر نیز کاسته شود. سنگ فیروزه موجود در سطح در این معدن، هزاران سال پیش توسط مصریان باستان استخراج شده است.

مشخصات فیروزه

قبل از پرداختن به روش های نگه داری و احیای سنگ فیروزه لازم است نکاتی را در رابطه با مشخصات این کانی بدانیم. اساسا سنگ فیروزه بر سه عامل با یکدیگر تفاوت دارند که  سبب ایجاد تغییرات ظاهری و ساختاری در وجود سنگ فیروزه می شود.

رنگ «Color  »

بافت «Texture»

شجره «Matrix»

رنگ فیروزه

با کشف و همه گیر شده سنگ فیروزه رنگ آبی فیروزه ای در بین رنگ ها وارد شد، تا قبل از آن همچین اصطلاحی در بین رنگ ها نداشتیم. البته در اروپا و آمریکا آن را آبی فارسی می نامند. این در حالی است که فیروزه را سنگ ترکی خطاب می کنند. در بین رنگ های سنگ فیروزه، آبی آسمانی، آبی متمایل به سبز و سبزآبی بیشترین تکرار را داشته اند. رنگ اصلی سنگ فیروزه، آبی آسمانی یکدست است که بالاترین قیمت را در بین سایر رنگ ها دارد، که سنگ های استخراج شده از معدن فیروزه نیشابور عموما دارای همین رنگ هستند، البته برخی نیز به فیروزه سبز رنگ علاقه بیشتری دارند. این تفاوت رنگ در میزن وجود مس که فزونی آن سنگ فیروزه را آبی تر و آهن که فزونی آن رنگ فیروزه را سبز تر می کند بستگی دارد.

سنگ های فیروزه ای

بافت فیروزه

سنگ فیروزه تشکیل شده از ذرات میکروسکپی کریستالی می باشد به ساختار منظم در کنار یکدیگر قرار دارند. هرچقدر این ذرات کریستالی به یکدیگر نزدیک تر باشند، نفوذ پذیری چربی و مواد خارجی مضر که به ساختار سنگ فیروزه آسیب وارد میکند سخت تر و در نتیجه استحکام سنگ بالاتر می رود. فیروزه های دارای ساختار منسجم تر شکل پذیری و تراش دهی راحت تری دارند و در مقابلل ضربه مقاوم تر هستند. این سنگ ها پس از تراش، جلای بهتر و زیباتری به خود میگیرند و مقاومتشان در مقابل تغییر رنگ بیشتر است. هرچقدر این مقاومت بیشتر باشد به دلیل ساختار کریستالی سنگ فیروزه باز هم در مقابل تغییر رنگ و آسیب از موارد خارجی به طور کامل در امان نیست و نیاز به مراقبت دارد.

شجره سنگ فیروزه

وجود دیگر سنگ ها در تشکیل سنگ فیروزه تاثیر گذار هستند. وجود رگه هایی از دیگر کانی در ساختار سنگ فیروزه در تمام جوانب این سنگ از زیبایی و قیمت تا استحکام تاثیر گذار است. برای مثال سنگ فیروزه استخراج شده از معدنی که در آن نمک موجود است به دلیل دارا بودن رگه های نمک سفید رانگ بسیار جلوه ی زیباتری از فیروزه استخراج شده از معادن داره شن و ماسه سنگ است که رنگ رگه هار تیره تر نشان می دهد. فیروزه های دارای رگه های بسیار ظریف در بازار جهانی از استقبال خوبی بهره مند بوده است. این سنگ فیروزه را “فیروزه تار عنکبوتی یا اسپایدر” نامیده اند.

این موارد نشان دهنده این است که منطقه ای که از آن فیروزه استخراج می شود در ارزش سنگ فیروزه بسیار با اهمیت است. سنگ فیروزه نیشابور چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ قیمت از سنگ فیروزه استخراج شده از کرمان و یا دامغان با ارزش تر است. این موضوع در قیاس با فیروزه تبت و آمریکا نیز در مقایسه با فیروزه نیشابور صدق می کند. می توان به جرات گفت سنگ فیروزه معدن نیشابور با کیفیت ترین و ارزشمند ترین سنگ فیروزه در کره زمین است.

«تمام اجناس موجود در فروشگاه کارما ساخته شده از معادن فیروزه نیشابور می باشد»

شکل ظاهری فیروزه

سنگ فیروزه در اشکال مختلف و جهت مصارف مختلفی برش و تراش می خورد. برای مثال سنگ فیروزه بیضی یا کوژ برای تهیه انواع سنجاق سینه، آویزها، کمربندها، دسبندها، گوشواره ها و گردنبند ها استفاده میشود. اما قاعدتا برای ساخت تسبیح باید شکل سنگ فیروزه مهره های گرد باشد. به طور کلی فیروزه هایی که در طبیعت یافت شده است از لحاظ شکل ظاهری و دارا بودن رگه ها به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند.

 • فیروزه عجمی
 • فیروزه شجری
 • فیروزه چغاله
 • فیروزه چغاله سفید
 • فیروزه عربی
 • فیروزه توفال رنگین
 • فبروزه توفال نیم رنگ
 • فیروزه توفال سفید
 • فیروزه نرم
 • فیروزه درشت
 • فیروزه خاکه
 • فیروزه تلخ
سنگ فیروزه

سنگ فیروزه مرده

همانطور که تا کنون نیز در مورد آن بحث کرده ایم، زنده بودن فیروزه است، این سنگ خواصی دارد که باعث زنده بودن آن می شود. از جمله این خواص انرژی ای است که این سنگ از خود نشان می دهد. سنگ فیروزه به دلیل دارا بودن بافت نرم تر نسبت به سایر جواهرات زینتی به سادگی دچار خط و خراش می شود. این خط خراش جسمی اگر به آن اهمیت داده نشود و روش های زنده نگه داشتن سنگ فیروزه که در ادامه گفته ایم رعایت نشود، این سنگ را به گونه ای که روح از بدنش جدا شده، می میراند.

بدین ترتیب این سنگ پس از خرید فیروزه به مراقبت و رسیدگی نیاز دارد و یک سنگ معمولی نیست. در مرحله اول برای تشخیص احوال سنگ، خوب به آن نگاه کنید. آیا مات شدگی یا کدری در سطح آن مشاهده می کنید؟ باید به این نکته نیز توجه کرد که تغییر رنگ سنگ فیروزه از آبی به سبز نیز اتفاق نا خوش آیندی است که ممکن است برای این سنگ رقم بخورد. برای اینکه سنگ فیروزه انرژی و زیبابب خود را حفظ کند باید روش های زنده نگه داشتن این کانی ارزشمند را رعایت کرد.

چگونه سنگ فیروزه میمیرد؟

سنگ فیروزه سنگ زده ای است و با استفاده و نگه داری نادرست رنگ آن تغییر یافته و درواقع می میرد. زمانی که سنگ فیروزه رنگ و جلای سابق را ندارد و به روشنی گذشته نیست، این سنگ مرده است. زنده نگه داشتن سنگ فیروزه به منظور رعایت رنگ و زیبایی ظاهری آن است. در صورت مردن سنگ، انرژی خود را از دست می دهد و تمام خواصی که در سایر مقالات گارما درباره آن توضیح داده ایم از بین می رود. سپس کدر و مات می شود و ارزش مادی خود را نیز از دست می دهد. مهم ترین عواملی که سبب مردن سنگ فیروزه می شود عبارتند از:

تاثیر آب داغ بر فیروزه

سنگ فیروزه با دارا بودن سختی 5-6 ، ضریب نفوذ بالایی دارد، همین امر سبب افزایش آسیب پذیری این سنگ می شود. چگالی سنگ فیروزه باعث می شود به سرعت تحت تاثیر شرایط جوی اطراف خود قرار بگیرد. یکی از اصلی ترین دشمنان سنگ فیروزه آب داغ است. سشتشوی دستان هنگام استفاده از انگشنر فیروزه یا حمام کردن در صورت به همراه داشتن انواع ست فیروزه ، سبب نابودی این سنگ می شود. اگر می خواهید سنگ فیروزه ناب و زیبا داشته باشید از هرگونه تماس آن با آب داغ بپرهیزید.

تاثیر مواد شیمیایی بر فیروزه

حتی المقدرو از تماس سنگ فیروزه با هر نوع از مواد شیمیایی بپرهیزید. نفت، حشره کشها، لکه برها، گریس و غیره همه و همه به نابودی کامل سنگ فیروزه منجر میشود به گونه ای که دیگر فیروزه زنده نمی شود.

انواع سنگ های فیروزه ای

تاثیر روغن بر سنگ فیروزه

انواع چربی و روغن باعث از بین رفتن انرژی سنگ فیروزه می شود و آن را مات و کدر می کند. در صورت تاثیر گرفتن سنگ فیروز در مجاورت با روغن و چربی ممکن است بتوان با راه کارهای زنده کردن سنگ فیروزه که در ادامه بیان کرده ایم، انرژی و زیبایی سنگ را برگرداند، اما توصیه اکید می شود هنگام آشپزی، چخت و پز و یا استفاده از کرم های آرایشی مرطوب کننده، از فیروزه استفاده نکنید. چرا که فیروزه جاذب است و چربی را به خود جذب کرده و همین امر باعث از بین رفتن رنگ و انرژی آن می شود.

تاثیر لوازم آرایشی بر سنگ فیروزه

تمام مواد شیمیایی موجود در انواع مواد آرایشی، عطر ها و ادکلن ها، اسپری های خوشبو کننده سبب باعث از بین رفتن سنگ فیروزه می شود. اسانس های موجود در ترکیبات لوازم آرایشی حتی کرم های مرطوب کننده ساده، به سرعت روی سنگ فیروزه تاثیر منفی می گذارد. در برخی موارد جبران خسارات وارد شده به سنگ فیروزه امکان پذیر نیست. اما در برخی موارد اگر جلو این امر گرفته شود می توان انتظار داشت که بتوان تا حدودی سنگ فیروزه را شارژ کرد.

تاثیر نور مستقیم خورشید و حرارت بر سنگ فیروزه

تماس مستقیم سنگ فیروزه به مدت طولانی با نور مستقیم خورشید در تابستان و یا قرار گیری طولانی مدت این سنگ در مجاورت حرارت بالا، سبب خشک شدن آب طبیعی موجود در سنگ و تیره شدن آن می شود. به گونه ای که تغییر رنگ در این صورت مشهود است.

زنده نگه داشتن سنگ فیروزه

اگر می خواهید سنگ فیروزه درخشان و براقی داشته باشید باید در نگه داری آن دقت لازم را به عمل آورید. به هنگام انجام کار های روزانه مانند حمام کردن، شستشو و یا هنگام احتمال برخورد با مواد مخرب که در بالا به آن ها اشاره کرده ایم، سنگ فیروزه را در سرویس مختص به خود قرار دهید و حتی المقدور به دور از نور مستقیم آفتاب نگه داری کنید.

هنگام استفاده از انگشتر، گردنبند و یا ست فیروزه برای شرکت در مراسمات ابتدا لباس های خود را بپوشید و از عطر، ادکلن و مواد آرایشی خود استفاده کنید، سپس سنگ فیروزه را استفاده کنید و هنگام تعویض لباس نیز، نخست متعلقات فیروزه ای خود را خارج کنید، سپس اقدام به تعویض لباس کنید. بدینگونه تماس مواد آرایشی و مضر با سنگ فیروزه به حداقل می رسد.

شارژ سنگ فیروزه مرده با نمک دریا

برای زنده نگه داشتن سنگ فیروزه باید عمل پاکسازی بر روی آن انجام شود یا با اصطلاح سنگ فیروزه تخلیه شود. برای تخلیه سنگ فیروزه نمی توان از آب گرم و یا قرار دادن در معرض مستقیم نور خورشید استفاده کرد. این روش ها برای این سنگ مضر است. برای شارز کردن سنگ فیروزه و انجام عمل تخلیه می توانید از نمک دریا استفاده کنید. برای اینکار در فواصل کوتاه، نگین فیروزه خود را در ظرفی که درون آن نمک خشک شده دریا وجود دارد قرار دهید. این اقدام مناسب ترین روش برای شارژ سنگ فیروزه است.

شستشوی سنگ فیروزه با آب

فیروزه را می توان با آب سرد تا ولرم شستشو داد، این عمل در تمام انواع سنگ فیروزه توصیه نمی شود، اما برخی از نگین های فیروزه را بهتر است با یک پارچه نرم (دقت کنید پارچه نباید زبر باشد) و مرطوب تمیز کرد، سپس باید با یک پارچه خشک، رطوبت را خشک نمود. بعضا قرار دادن فیروزه درون آب روان جهت شستشو با آب نیز مناسب است. پس از مدتی از قرارگیری در آب سنگ فیروزه را خارج و اقدام به خشک کردن آن می کنیم.

شارژ سنگ فیروزه با شمع

زدودن آلودگی ها از سنگ فیروزه به وسیله شعله شمع، کاریست تا حدودی حرفه ای. این عمل با اینکه روش مناسبی برای حذف نا پاکی از سطوح سنگ فیروزه اما اگر تا کنون با این روش آشنایی ندارید از انجام آن صرف نظر کرده و سایر روش های بیانشده را انجام دهید.

زنده کردن سنگ فیروزه توسط خاک

خاک یک عنصر کاملا طبیعی است که علاوه بر خاصیت پاک کنندگی، می تواند بارهای منفی سنگ فیروزه را خارج کند و باعث شارژ شدن آن شود. برای این امر، سنگ فیروزه را چند ساعتی درون خاک فرار دهید و پس از مدتی آن را خارج کرده، بشویید و سپس خشک کنید.

واکس سنگ فیروزه

یکی از اعمالی که در به سازی سنگ فیروزه بسیار موثر است و اخیرا از آن استفاده های زیادی می شود این است که سنگ فیروزه را به نوعی زرین که در اصطلاح به آن واکس گفته میشود، آغشته می کنند. در این عمل سنگ فیروزه را درون این واکس برده طوری که تمام سطح فیروزه را پوشش دهد. این اقدام باعث پوشیده شدن سطح سنگ فیروزه توسط یک لایه از واکس می شود که سبب محافظت از سنگ فیروزه در مقابل آلودگی های محیط می شود.

هشدار پایانی در مورد سنگ فیروزه

از دیرباز تا کنون در مورد خواص بی نظیر سنگ فیروزه تاکید شده و استفاده های بیشماری از این سنگ انجام شده است. اما سنگ فیروزه مرده هیچ ارزش شفابخشی ندارد و عملا انرژی خود را از دست داده است. سنگ فیروزه تا حتی المقدور نو خریداری کنید. اگر بر حسب اتفاق سنگ فیروزه دست دوم به دستتان رسید به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید. اگر صاحب قبلی آن به درستی از سنگ فیروزه خود مراقبت نکرده باشد و سنگ دارای انرژی منفی باشد، این انرژی منفی به شخص منتقل می شود. لذا توصیه میکنیم حتما با روش هایی که بیان داشتیم ابتدا اقدام به تخلیه و شارژ انرژی آن کنید و پس از شارژ مجدد از آن استفاده نمایید.

اگر به دنبال جواهرات فیروزه ای اصیل از معدن بزرگ نیشابور هستید، فروشگاه کارما با تولید و تهیه مرغوب ترین زیورآلات فیروزه ای دست ساز، از کارگاه های فیروزه تراشی خود به دست شما عزیزان می رساند،

6 thoughts on “همه چیز در مورد فیروزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X