آشنایی با معدن فیروزه نیشابور

معدن فیروزه نیشابور

فیروزه و تاریخچه آن

فیروزه یک سنگ قیمتی مات آبی رنگ است که در بسیاری از تمدن های تاریخی جهان از آن به عنوان یک سنگ تزئینی زیبا از معدن فیروزه استخراج می شده است. این سنگ با ترکیب آهن، سولفات مس، آلومینیوم و مولکول آب دارای رنگ منحصربفرد آبی است که در برخی از آن‌ها رگه‌هایی سبز، طلایی، مشکلی و قهوه ای وجود دارد. ریشه نام این سنگ قیمتی از (pierre) turqueise گرفته شده است که عبارت فرانسوی قدیمی برای “ترکی (سنگ)” است. فیروزه از گذشته معمولاً در آسیای مرکزی، به ویژه در منطقه تاریخی خراسان ایران استخراج شده و سپس توسط فروشندگان دوره گرد به اروپا آورده می‌شد.

در گذشته منطقی‌ترین مسیر ورود ایران به اروپا از طریق ترکیه بود، بنابراین به طور طبیعی فیروزه به نام جهانی تبدیل شد که امروزه همه آن را می شناسیم، Turquoise( سنگ ترکی). بسیاری از فرهنگ‌های باستانی مانند مصری‌ها، در آرزوی این بودند که این سنگ خیره‌کننده به عنوان نمادی از خرد و قدرت و تأمین‌کننده حفاظت در زندگی‌شان عمل کند؛ به همین علت محبوبیت زیادی بین قومیت‌های مختلف بدست آورد.

کاربرد سنگ فیروزه

بومیان آمریکایی از سنگ فیروزه برای تزئین وسایل مختلف، کمک به تکسین درد بیماری‌ها، مراسم تدفین و … استفاده می‌کردند و سربازان ترکی هم سنگ فیروزه را در لباس های خود به کار می‌بردند زیرا به قدرت های این سنگ اعتقاد زیادی داشتند. در ایران سنگ فیروزه به دلیل رنگ منحصربفردی که داشت، مورد توجه قرار گرفت و معتقد بودند رنگ آبی آن نماد بهشت روی زمین است. عمده کاربرد سنگ فیروزه در تزئین جواهرات، تزئین نمای داخلی ساختمان و …. است.

فیروزه از کجا استخراج می‌شود؟

در قرن بیست و یکم بیشترین فیروزه جهان در ایالت‌های نوادا و آریزونا در جنوب غربی آمریکا استخراج شده است اما معادن این ماده معدنی در ایران، مکزیک، شیلی و استرالیا و بسیاری از کشورهای دیگر نیز به وفور یافت می‌شوند. بهترین نوع فیروزه جهان از شهر نیشابور استخراج می‌شود که به دلیل کیفیت بالای فیروزه، طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.

معدن فیروزه نیشابور

معدن فیروزه نیشابور

یکی از قدیمی‌ترین معادن فیروزه دنیا، معدن فیروزه نیشابور است که استخراج فیروزه در آن از ۲۰۰۰ سال پیش شروع شده و هنوز هم ادامه دارد. معدن فیروزه نیشابور در روستای معدن علیا واقع شده و دارای ذخیره 9 هزار تن است. هر ساله حدود 19 تن فیروزه از دل معادن نیشابور استخراج می‌شود که به دلیل رنگ بندی خاص و جنس مرغوب، تقاضای خرید زیادی دارد.

سنگ‌هایی که از دل معادن فیروزه نیشابور استخراج می‌شوند دارای شناسنامه بوده و به هنگام خرید باید دقت کنید که فیروزه اصل در اختیار شما قرار گیرد. برای تشخیص فیروزه اصل از فیروزه تقلبی، می‌توانید یک سوزن را بر روی سنگ فیروزه به آرامی بکشید، اگر خراشی ایجاد شد آن فیروزه تقلبی و در غیر این صورت اصل است.

انواع فیروزه نیشابور

سنگ فیروزه با توجه به شکل ظاهری خود در دو دسته جای می‌گیرد.

  • سنگ فیروزه عجمی نیشابور: گران‌ترین نوع سنگ فیروزه، سنگ فیروزه عجمی است که بر روی آن هیچ رگه‌ی تیره رنگی وجود نداشته و سطح آن کاملا آبی است. سنگ فیروزه عجمی محبوبیت زیادی بین کشورهای عربی دارد و کاربرد گسترده آن در تزئین جواهرات است.
  • سنگ فیروزه شجری نیشابور: در کنار سنگ فیروزه عجمی، دسته دیگری از سنگ فیروزه با نام سنگ فیروزه شجری وجود دارد که بر روی سنگ رگه‌های مشکی یا قهوه‌ای رنگی قرار دارد. این رگه‌های زیبا به جذابیت سنگ فیروزه افزوده است و ترکیب زیبایی با رنگ آبی-سبز فیروزه رقم می‌زند. سنگ فیروزه شجری قیمتی پایینتر از سنگ فیروزه عجمی دارد.

بهترین راه برای اطمینان از اصل بودن سنگ فیروزه نیشابور، خرید از فروشگاه‌های معتبر است. یکی از فروشگاه‌های معتبری که در این زمینه فعالیت می‌کند، فروشگاه کارما است که این فروشگاه انواع جواهرات فیروزه را با بهترین قیمت موجود در بازار و با بالاترین کیفیت در اختیار شما قرار می‌دهد تا خیالتان بابت اصل بودن آن‌ها راحت باشد.

6 thoughts on “آشنایی با معدن فیروزه نیشابور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X