تاریخچه فیروزه

تاریخچه فیروزه

یکی از قدیمی‌ترین سنگ‌های تزئینی موجود در دنیا، سنگ فیروزه است که از سال‌های دور توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت. در تاریخچه فیروزه مشخص است که این سنگ از همان ابتدا به دلیل زیبایی منحصربفرد و خواص معنوی و درمانی خود جایگاه ویژه‌ای بین ثروتمندان پیدا کرد. سنگ فیروزه نخستین بار توسط مصریان باستان کشف شد و قدمت آن به 6000 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. نخستین بار سنگ فیروزه توسط مردم ترکیه وارد اروپا شد و به همین دلیل نام فیروزه ( کلمه فرانسوری به معنای ترکی) را به خود گرفت.

 این سنگ بیش از 3000 سال است که در کشور ما استخراج می‌شود و حتی اولین سنگ‌هایی که توسط ترکیه وارد اروپا شدند هم از معادن ایران بودند. رنگ فیروزه به کانی‌های موجود در سنگ آن بستگی دارد. رنگ فیروزه بین طیف رنگی آبی تا سبز متغیر بوده و به میزان مس و آهن موجود در سنگ فیروزه بستگی دارد. برخی از سنگ‌های فیروزه دارای رنگی یکدست هستند و بر روی برخی دیگر رگه‌های مشکی یا قهوه‌ای مشاهده می‌شود که هر کدام از آن‌ها زیبایی خاص خود را دارند.

تاریخچه فیروزه

محل اکتشاف فیروزه

عصر اهرام با پادشاه اسنفرو جز بزرگ‌ترین دوره‌های تاریخی دنیا است که اتفاقات شگفت انگیز فراوانی در این دوره رخ داد. قدیمی‌ترین معدن فیروزه کشف شده در دنیا، شبه جزیره سینا بود که هزاران سال قبل از میلاد مسیح کشف شده است. توضیحات درج شده بر روی سنگ پالرمو نشان می‌دهد پادشاه اسنفرو همراه با نظامیان خود برای محافظت از معادن فیروزه راهی شبه جزیره سینا شد و ارزش زیادی برای این سنگ تزئینی قائل بود. در آن زمان هزاران کارگر بر روی معادن فیروزه سینا کار می‌کردند و سنگ‌های خروجی این معدن در جواهرات فراعنه و هنرهای تزئینی استفاده می‌شد. علاوه بر اهمیت فیروزه در مصر، برخی مدارک نشان می‌دهد این سنگ تزئینی در چین هم اهمیت زیادی داشته است. بنظر می‌رسد از 3000 سال قبل از میلاد مسیح، سنگ فیروزه به عنوان یک سنگ ارزشمند در چین مورد استفاده قرار می‌گرفت و خرید فیروزه بسیار مرسوم شده بود.

به طور کلی در تاریخچه فیروزه می‌توان نشانه‌هایی از استخراج فیروزه را در کشورهای مصر، چین، ایران، آمریکا و بین النهرین در سال‌های دور مشاهده کرد. در حال حاضر هم معادن فیروزه در مناطق خاصی از دنیا وجود دارند اما هنوز هم محبوبیت سابق را حفظ کرده و افراد زیادی به این سنگ تزئینی علاقه نشان می‌دهند. همراه داشتن یک سنگ فیروزه می‌تواند حس خوبی به افراد منتقل کند و علاوه بر آن، استفاده از فیروزه در جواهرات باعث زیباتر شدن آن‌ها خواهد شد.

تاریخچه فیروزه در ایران

تنوع بالای رنگی سنگ فیروزه ایران سبب شده از سالیان دور، فیروزه تولیدی کشور ما در رده محبوب‌ترین سنگ‌های تزئینی قرار گیرد. تاریخچه فیروزه در ایران به 4000 سال پیش باز می‌گردد و بهترین معادن آن در شهر نیشابور جای گرفته‌اند. در گذشته جاده ابریشم از نزدیکی نیشابور می‌گذشت و فیروزه‌های استخراج شده از معادن نیشابور به کشورهای دیگر مانند آمریکا یا تبت و سراسر اروپا فرستاده می‌شد. پادشان ایرانی به خوبی از فواید سنگ فیروزه مطلع بودند و عقیده داشتند همراه داشتن آن باعث تقویت بینایی خواهد شد. در معماری ایران باستان هم از این سنگ زیبا برای گنبد مساجد استفاده می‌کردند زیرا عقیده داشتند رنگ آبی آن، تداعی گر بهشت است. امروزه سنگ فیروه نیشابور در رده بهترین سنگ‌های تزئینی جهان قرار گرفته و به دلیل رنگ آبی خاص خود، افراد زیادی تمایل دارند از آن استفاده کنند.

علاوه بر چین، ایران و مصر منطقه دیگری که از گذشته با سنگ فیروزه آشنا بوده، امریکا است. سرخپوستان امریکایی حدودا 200 سال پیش از میلاد مسیح معادن فیروزه را کشف و شروع به استخراج از آن‌ها کردند. این سنگ برای سرخپوستان اهمیت زیادی داشت و به نوعی آن را مقدس می‌شمردند. پس از آن فیروزه در جواهرات استفاده شد و با افزایش گردشگران، تقاضا برای جواهرات فیروزه هم افزایش یافت. در حال حاضر یکی از بهترین معادن فیروزه دنیا در آریزونا واقع شده است.

برای خرید انواع جواهرات سنگ فیروزه با بهترین کیفیت و قیمت موجود در بازار می‌توانید درخواست شما را با کارشناسان فروشگاه کارما مطرح کنید.

6 thoughts on “تاریخچه فیروزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X