نظر دین اسلام در مورد استفاده از سنگ فیروزه

نظ اسلام در مورد استفاده از سنگ فیروزه

نظر دین اسلام در مورد استفاده از سنگ فیروزه

در کتاب‌ها و احادیث پیشوایان دینی و بزرگان امت اسلام، روایات بسیاری در مورد خاصیت سنگ‌ها در «افزایش رزق و روزی» و «دور کردن فقر» بیان شده که این نشان از آگاهی آنها از خواص و تأثیرات این سنگ‌ها دارد. استفاده از سنگ‌های زینتی، از سال‌های دور در زندگی انسان‌ها رواج داشته است. عده ای  فکر می‌کنند که سنگ‌های زینتی در قدیم صرفاً جنبه‌ی تجملاتی داشتند، اما این نگاه اصلا صحیح نیست.نیاکان ما خاصیت های فراوانی از سنگ‌های قیمتی و زینتی را کشف کرده‌اند، و به این علم رسیده اند که این خواص می‌تواندبرروی کیفیت زندگی انسان تاثیرگذار باشد.

  سنگ فیروزه ای که نام یا فاطمه الزهرا روی آم حک شده در اسلام ارزشمند است و توصیه شده است

خواص سنگ فیروزه از نگاه امامان معصوم

۱- از امام صادق (ع) در مورد خواص فیروزه و دیگر انواع انگشتر های قیمتی روایت شده است که دوست دارند هر مومنی پنج انگشتر در دست داشته باشد که یکی از آن ها انگشتری با همین نگین بابت گشایش در کارها می باشد.

۲- نقل شده که امام علی (ع) چهار انگشتر در دست داشتند که سنگ یکی از آنها از همین گوهر بوده برای نصرت و یاری اش.

۳- حضرت محمّد (ص) می فرمایند: خداوند عالمیان فرمودند که من شرم می کنم از دستی که برای دعا و اجابت بسوی من بلند شود و در آن دست انگشتر فیروزه باشد و او را ناامید برگردانم. (منبع : حلیه المتقین – ص۳۳)

۴- از حسن بن علی بن مهران نقل شده است که به خدمت حضرت امام موسی کاظم (ع) رفتم در انگشت آن حضرت انگشتری دیدم که نگینش فیروزه بود وعبارت “الله الملک”بر روی آن حک شده بود، بر آن انگشتر خیره شدم، فرمودند که چه نظر می کنی، گفتم: شنیده ام حضرت علی(ع) نیز انگشتر با همین نگین به همراه داشتند که نقشش “الله الملک” بوده است. فرمودند که آن را می شناسی؟ گفتم نه، سپس فرمودند که این همان انگشتر می باشد و این سنگی می باشد که حضرت جبرئیل(ع) برای رسول خدا (ص) از بهشت هدیه آوردند و پیامبر نیز به حضرت علی(ع) بخشیدند.

۵- به سند معتبر از مفضل بن عمر نقل می باشد که گفت روزی به خدمت حضرت صادق (ع) رسیدم و انگشتر فیروزه‌ای در دست داشتم و ایشان فرمودند که ای مفضل، فیروزه سیر نور دیده های مردان و زنان مؤمنه می باشد و دور گرداننده دردها می باشد.

حکاکی شدن آیه ای از قرآن بر روی انگشتر سنگ فیروزه ی سبز شفقی

۶- امام جعفر صادق (ع) نیر از خواص فیروزه می فرمایند: هر که انگشتر فیروزه در دست داشته باشد، دستش فقیر نگردد. (منبع: کتاب علامه مجلسی)

۷- در حدیثی از امام رضا (ع) داریم : شخصی به نزد امام رضا (علیه السلام) رسید و از نداشتن فرزند شکایت می کرد. حضرت فرمودند: انگشتری با نگین فیروزه بگیر و بر آن بنویس «رب لا تذرنی فردا وانت خیر الوارثین » (منبع : وسائل ج۵ – ص ۹۴ الی ۹۵)

۸- امام موسی کاظم (ع)می فرمایند: فیروزه سنگی می باشد که جبرئیل برای رسول خدا (ص) هدیه آورده است و رسول خدا نیز آن را به حضرت علی (ع) بخشیدند.

 

رویات دیگر در مورد انگشتر فیروزه

داشتن انگشتر عقیق و نیز فیروزه, یاقوت, زمرد مستحب است و سند آن روایات زیادی از ائمه معصومین(ع) است.البته آنچه در روایات آمده انگشتر به دست کردن است. فضیلت انواع انگشتر و عطر برگرفته از کتاب حلیه المتقین.

ستحب است انگشتر در دست راست باشد. – مکروه است انگشتر در انگشت شهادت و یا انگشت میانى باشد. – مستحب است از جنس نقره باشد. – مستحب است نگین آن از عقیق باشد، هم چنین یاقوت و زبرجد و درّ، زمرّد و فیروزه نیز داراى فضیلت است. براى توضیح بیشتر به کتاب «حلیة المتقین» مراجعه نمایید.

یکی از غلامان امام هادی (ع) از آن حضرت اجازه گرفت تا به زیارت علی بن موسی الرضا برود. حضرت به او فرمودند: ” انگشتری با نگین عقیق زرد به همراه خود داشته باش که بر روی آن  “ماشاءالله لاقوه الا بالله استغفرالله” حک شده باشد و بر آن طرف دیگر نگین “محمد و علی”  حک شود.

آن غلام می گوید: از نزد امام بیرون آمدم و انگشتری را طبق گفته ایشان تهیه نمودم و مجدداً برای خداحافظی به حضور امام رفتم. فرمودند : انگشتری دیگر با نگین فیروزه باید همراه خود داشته باشی چرا که در حین سفر در بین طوس و نیشابور شیری با تو روبه رو خواهد شد و قافله را از راه رفتن باز می دارد، به سوی آن شیر برو و انگشتر را نشانش بده، به او بگو مولای من می فرمایند از سر راه کنار برو.

بعد امام فرمودند: باید نقش روی انگشتر “الملک لله” و سمت دیگر آن “الملک لله الواحد القهار” حک بشود زیرا  انگشتر حضرت علی (ع) دارای این نقش بوده است که همانند سپری در برابر درندگان و موجب پیروزی در جنگها می گردد.

انگشتر فیروزه: سنگ جذب ثروت قوی

باتوجه به احادیث انگشتر فیروزه را نیز می‌توان به عنوان یک سنگ جذب ثروت قوی در نظر گرفت. استفاده از انگشتر فیروزه مردانه و زنانه خواص بسیاری برای انسان دارد و این مطلب توسط بسیاری از علما و بزرگان دین تایید شده است. امام جعفر صادق (ع) نیر از خواص استفاده از انگشتر فیروزه می‌فرمایند: هر که انگشتر فیروزه در دست داشته باشد، دستش فقیر نگردد و بی پول نماند.پس میتوان گفت که یک سنگ جذب ثروت قوی می‌باشد. (منبع: کتاب وسائل الشیعه

این سنگ همچون سنگ جذب ثروت حدید با دعای افزایش رزق و روزی سبب گشایش رزق خواهد شد. همچنین استفاده از انگشتر فیروزه جهت از بین بردن چشم نظر نیز بسیار مفید است. سنگ فیروزه یک سنگ مناسب برای از بین بردن افسردگی و مشکلات روحی روانی می‌باشد و برای فروکش کردن خشم و عصبانیت نیز مفید است.

گشایش بخت و ازدواج با نگین فیروزه و دعای چهل کلید

1-نگین فیروزه که بر روی آن  الملک لله   و در زیر آن   الواحدالقهار حک
شده باشد در دست کنید یا به همراه داشته باشید. به خصو ص به هنگام آمدن
خواستگار. (دختران و پسران)

2-دستورالعمل دعای چهل کلید را انجام دهید. (دعای چهل کلید برای بخت گشایی، محبت بین زن و شوهر، دفع سحر و جادو، محفوظ ماندن از تمامی بلاها و مکر مکاران و سحر ساحران می باشد)

 

 

خواص درمانی سنگ فیروزه را میدانید؟ 

تقویت چشم

برای تقویت چشم و درمان بیماری های چشمی فیروزه را روی چشم بگذارید و یا به آن نگاه کنید و یا از فیروزه برای تهیه سرمه استفاده نمایید. بهتر است کسانی که در شب دید خود را از دست می دهند، از سرمه سنگ فیروزه استفاده نمایند. سنگ فیروزه اگر مردمک سفید شده و یا هر مورد دیگری در چشم باشد آن را درمان می کند.

سنگ فیروزه برای درمان گلو درد و بیماری های ریوی

برای درمان درد گلو بهتر است فیروزه بر روی چاکرای گلو بگذارید. همچنین این کار سبب تقویت تارهای صوتی و درمان بیماری های ریوی و تنفسی نیز خواهد شد.

سنگ فیروزه با حکاکی الله الملک بر روی آن که روایات امام صادق (ع) است

 

سنگ فیروزه برای ایجاد شادی و نشاط:

این سنگ باعث ایجاد شادی و نشاط در افراد غمگین و افسرده می شود و برای انجام کارهای سخت به آنها نیروی کافی را می دهد.

 

پادزهر گزش حشرات:

از خواص درمانی فیروزه برای گزش حشرات استفاده می شود. یک گرم از آن همراه با شراب برای نیش مار و هرگونه مسمومیت، پادزهر می باشد. برای دیگر جانوران موذی و دور کردن سم آنها نیم گرم کافی است.

کمک به عملکرد کبد:

سنگ فیروزه به عوارض عملکرد های نادرست کبد و غده های بدن کمک می کند.

6 thoughts on “نظر دین اسلام در مورد استفاده از سنگ فیروزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X