چگونه سنگ فیروزه اصل را تشخیص دهیم؟

چگونه فیروزه اصل را از فیروزه غیر اصل تشخیص دهیم؟؟

تشخیص سنگ فیروزه اصل نیشابور

سنگ فیروزه یکی از سنگ‌های تزئینی زیبا است که در رنگ‌های بین آبی تا سبز یافت شده و از گذشته به دلیل دارا بودن خواص معنوی و شکل ظاهری منحصربفرد، مورد استفاده اقوام زیادی قرار می‌گرفت. سنگ فیروزه به صورت طبیعی در نزدیکی سطح زمین وجود دارد و سنگ‌هایی فیروزه ‌ای که در عمق زمین قرار دارند، به دلیل اسیدی بودن محیط زیر زمینی، کیفیت پایین‌تری نسبت به سنگ‌های فیروزه سطح زمین دارند.

 

انواع سنگ های فیروزه روی میز

سنگ‌های فیروزه بسته به شکل ظاهری خود در دو نوع سنگ فیروزه عجمی و سنگ فیروزه شجری تقسیم بندی می‌شوند. برخی از سنگ‌های فیروزه کاملا رنگی یکنواخت داشته و هیچ رگه‌ای بر روی آن‌ها قابل مشاهده نیست، به همین دلیل نام سنگ فیروزه عجمی را به خود گرفته‌اند. دسته دیگری از سنگ‌های فیروزه‌ای هم وجود دارد که رگه‌های مشکی یا قهوه‌ای بر روی آن‌ها مشاهده می‌شود و نام‌شان سنگ فیروزه شجری است.

 

سنگ فیروزه می‌تواند اعتماد به نفس را افزایش داده و انرژی‌های منفی را دور سازد. از سمت دیگر برای بیماری‌های جسمی مانند گلودرد هم مفید بوده و مجموع این آثار معنوی و درمانی سبب شده افراد زیادی ترجیح ‌دهند همیشه یک فیروزه به همراه داشته باشند برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد خواص جالب سنگ فیروزه مقاله ی خواص درمانی سنگ فیروزه را پیشنهاد میکنیم ببینید.

تشخیص فیروزه با چشم غیر مسلح

 

در داخل ایران معادن فیروزه متعددی وجود دارد که بهترین آن معدن فیروزه نیشابور است. هنگام خرید ممکن است به جای سنگ فیروزه نیشابور یا سنگ‌های فیروزه مرغوب دیگر، نوع تقلبی آن را در اختیار شما قرار دهند که توسط کارخانجات تولید می‌گردد. در این شرایط تشخیص اصل بودن سنگ فیروزه به شما کمک خواهد کرد خریدی بهتر داشته باشید.

 

چگونه از اصل بودن سنگ فیروزه مطمئن شویم؟

در حال حاضر سنگ فیروزه‌های تقلبی از جنس‌های شیشه، سرامیک و پلاستیک در بازار یافت می‌شوند که از لحاظ ظاهری می‌توانند بسیار به سنگ فیروزه اصل نزدیک باشند. تشخیص اصل بودن سنگ فیروزه کار سختی است و برای افراد عادی پی بردن به تقلبی یا اصل بودن سنگ، کمی دشوار خواهد بود اما نکات زیر به شما کمک می‌کند انتخاب بهتری داشته باشید.

 

سنگ فیروزه ای کوچک به اندازه یک سکه دایم آمریکا فیروزه ای با رگ های متعدد در داخل خودش به زیبایی به چشم میخورد.

 

  • اولین نکته‌ای که هنگام خرید سنگ فیروزه باید مورد توجه شما قرار گیرد، رنگ آن است. سنگ‌های طبیعی فیروزه رنگی آبی تا سبز داشته و با توجه به عناصر موجود در آن، این طیف رنگی تغییر پیدا خواهد کرد. وجود مس سبب ایجاد رنگ آبی، وجود کروم عامل ایجاد رنگ سبز و آهن دلیل ایجاد رنگ زرد در سنگ فیروزه است. سنگ فیروزه مرغوب اغلب رنگی آبی داشته و کمی مات بنظر می‌رسند.

 

  • سنگ‌های فیروزه تقلبی از پلاستیک‌های فشرده شده‌ای ساخته می‌شوند که به آن‌ها رنگ آبی اضافه شده است. این سنگ‌ها در برابر عوامل بیرونی واکنش‌های شدیدی نشان می‌دهند. برای تشخیص آن‌ها می‌توانید با یک سوزن به آرامی بر روی سنگ بکشید، اگر خط عمیقی ایجاد شد سنگ فیروزه تقلبی بوده و اگر هیچ خراشی بر روی آن ایجاد نشد، سنگ فیروزه اصل است.

 

  • سنگ فیروزه را کمی در برابر آفتاب قرار دهید. اگر سریعا تغییر رنگ داد، آن سنگ فیروزه تقلبی است. اگر نور خورشید در دسترس شما نیست، می‌توانید از حرارت ملایم آتش استفاده نمایید.

 

  • سنگ‌های فیروزه‌ای که از دل معادن استخراج می‌شوند، دارای شناسنامه هستند پس راحت‌تر راه این است که از فروشنده بخواهید شناسنامه مرتبط با آن سنگ فیروزه را در اختیار شما قرار دهد.

شرایط نگهداری فیروزه

سنگ فیروزه اصل در برابر مواد شیمیایی، اسانس‌های موجود در لوازم آرایشی، تابش دائم نور خورشید، آب داغ و چربی آسیب پذیر است و باید هنگام انجام کارهای روزمره، دقت داشته باشید که سنگ فیروزه را در مقابل این شرایط قرار ندهید تا طول عمر بیشتری داشته باشد. سنگ فیروزه با قرار گرفتن در برابر هر کدام از این موارد، به مرور زمان رنگ طبیعی خود را از دست داده و به اصطلاح می‌میرد.

بهترین راه برای اینکه از اصل بودن سنگ فیروزه مطمئن شوید، خرید از فروشگاه‌های معتبر است. یکی از فروشگاه‌های معتبری که در این زمینه فعالیت می‌کند، فروشگاه کارما است. فروشگاه کارما انواع جواهرات فیروزه را با بهترین قیمت موجود در بازار و با بالاترین کیفیت در اختیار شما قرار می‌دهد تا خیالتان بابت اصل بودن آن‌ها راحت باشد.

از اینکه این مقاله را مطالعه کرید از شما سپاس گذاریم.

6 thoughts on “چگونه سنگ فیروزه اصل را تشخیص دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X