از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است؟

تشخیص زنده بودن سنگ فیروزه از روی رگه های آن در سنگ های فیروزه تصویر

قبل از اینکه بدانیم از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است؟، بهتر است قدری بهتر فیروزه را بشناسیم. اگر نگاهی به لیست با ارزش‌ترین سنگ‌های معدنی موجود در دنیا بیاندازید، نام سنگ فیروزه را مشاهده خواهید کرد. این سنگ معدنی با ارزش از دوران باستان تا به امروز به دلیل شکل ظاهری و خواص درمانی خود متوجه توجه قرار گرفته است. اعتقاد بر این است که سنگ فیروزه باعث دفع انرژی منفی شده و اعتماد بنفس انسان را بالاتر می‌برد. در داخل ایران معادن فیروزه‌ی بزرگی وجود دارند که می‌توانند سنگ فیروزه مورد نیاز کشور را تامین کرده و حتی به کشورهای دیگر صادر کنند . بزرگ‌ترین معدن فیروزه در شهرستان نیشابور جای گرفته است و هر ساله سنگ‌های فیروزه گران قیمتی از دل معادن آن استخراج می‌شود.

فیروزه، خریدی جذاب و دلربا

از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است؟

با توجه به خواص معنوی و درمانی، شکل ظاهری زیبا و خیره کننده، این سنگ هدیه‌ای عالی برای دیگران خواهد بود. سنگ فیروزه به نسبت سایر سنگ‌ها بافت نرم‌تری داشته و اگر مراقبت‌های لازم را از آن انجام ندهید، دچار مشکل می‌شود یا به اصطلاح سنگ فیروزه می‌میرد. برای اینکه تشخیص دهید سنگ فیروزه جواهرات شما مرده است یا خیر، تنها کافیست به رنگ سنگ دقت کنید. اگر حالت شفاف رنگ آبی یا سبز فیروزه به آبی یا سبز تیره و کدر تغییر پیدا کرده بود، سنگ فیروزه مرده است.

سنگ های فیروزه براق و سنگ فیروزه زنده

در ادامه با فروشگاه کارما همراه باشید تا به صورت کامل بررسی کنیم که از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است؟

دیگر مقالات کارما:

چه چیزی باعث می‌شود سنگ فیروزه بمیرد؟

مهم‌ترین علتی که باعث مرگ فیروزه می‌شود، عدم نگهداری صحیح از آن است. این سنگ به نسبت سایر جواهرات حساسیت بیشتری نسبت به روغن، آب داغ، خراش و ضربه دارد و باید همیشه دقت کنید که آسیبی به سنگ وارد نشود. شایع‌ترین علل مردن سنگ فیروزه عبارتند از:

  • روغن: سنگ فیروزه با قرار گرفتن در معرض روغن، رنگ شفاف خود را از دست داده و دیگر زیبایی قبل را نخواهد داشت. قبل از آشپزی جواهرات فیروزه خود را کنار بگذارید تا روغنی جذب فیروزه نگردد.
  • آب با حرارت بالا: آبی که حرارت بالا داشته باشد، آسیبی جدی به سنگ فیروزه وارد خواهد کرد. رسیدن آب داغ به جواهرات فیروزه، می‌تواند در لحظه‌ای باعث از بین رفتن سنگ فیروزه شود. برای جلوگیری از این اتفاق، لازم است هر بار که قصد شستن دست یا حمام کردن با آب داغ را دارید، جواهرات فیروزه خود را از دست خود خارج کنید.
  • مواد شیمیایی: مواد شیمیایی می‌توانند تاثیر بسیار بدی بر روی سنگ فیروزه بگذارند. سنگی که در معرض مواد شیمیایی قرار می‌گیرد دیگر قابلیت زنده شدن ندارد و باید به فکر تعویض آن باشید. این مواد شیمیایی شامل حشره کش، بنزین، نفت و … است.
  • نور خورشید: نور خورشید از جمله شایع‌ترین علل خرابی سنگ فیروزه است. زمانی که سنگ فیروزه در معرض تابش مستقیم نور خورشید برای مدت زمان طولانی قرار گیرد، آب موجود در لایه‌های سنگ تبخیر شده و در نتیجه آن، سنگ فیروزه شما می‌میرد.
  • لوازم آرایشی: در لوازم آرایشی اسانس‌هایی وجود دارد که باعث از بین رفتن رنگ طبیعی سنگ فیروزه شده و احیای مجدد آن را سخت می‌کند.
تعدادی سنگ فیروزه برای تمرین درمورد از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است؟

آیا می‌توان سنگ فیروزه را زنده کرد؟

در صورتی که متوجه تغییر رنگ سنگ فیروزه خود شدید، باید اقدام به شارژ آن نمایید. در برخی از مواقع سنگ مرده کمی جلا پیدا کرده و رنگ آن به حالت طبیعی باز می‌گردد اما بهترین راه این است که از همان ابتدا دقت کافی برای نگهداری از آن داشته باشید.

برای شارژ مجدد سنگ فیروزه، نباید به هیچ عنوان از آب داغ یا نور خورشید استفاه کنید زیرا همانطور که در بالا ذکر شد، این دو باعث ایجاد صدمات جدی‌تر بر روی جواهر شما خواهند شد. بهترین راه برای شارژ سنگ فیروزه، قرار دادن آن در نمک دریا است. هر چند وقت یک‌بار جواهرات فیروزه خود را در مقدار مناسبی از نمک دریا قرار دهید تا تخلیه شود. اگر به نمک دریا دسترسی نداشتید، می‌توانید از خاک برای شارژ فیروزه استفاده کنید. خاک عنصر طبیعی است که باعث دفع بارهای منفی جواهرات فیروزه شده و جانی دوباره به آن‌ها هدیه می‌دهد.

اگر امر زنده سازی سنگ فیروزه را به یک متخصص بسپارید، با واکس زدن سنگ به شارژ آن کمک می‌کند. نوعی رزین مصنوعی برای شارژ سنگ فیروزه استفاده می‌شود که به آن واکس زدن می‌گویند و می‌تواند باعث زنده شدن سنگ گردد. پس از واکس زدن فیروزه، یک لایه محافظ بر روی سنگ قرار خواهد گرفت که از آن در برابر عوامل بیرونی محافظت می‌کند.

محصولات فروشگاه فیروزه کارما

حراج!

دستبند فیروزه

دستبند فیروزه خزامه

تومان1,720,000
مشاهده سریع

دستبند فیروزه زنانه

دستبند فیروزه (کد 3006)

تومان2,520,000
مشاهده سریع
حراج!
در انبار موجود نمی باشد
تومان75,000
مشاهده سریع

انگشتر فیروزه مردانه

انگشتر فیروزه (کد 2004)

تومان1,934,000
مشاهده سریع
در انبار موجود نمی باشد

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه (کد 124)

تومان672,000
مشاهده سریع

ورود به فروشگاه

6 thoughts on “از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X