برگرداندن رنگ سنگ فیروزه یا زنده کردن فیروزه

بارخونه سنگ فیروزه نیشابور - برگرداندن رنگ سنگ فیروزه

یکی از زیباترین سنگ‌های معدنی موجود در جهان، سنگ فیروزه است که از سالیان دور به دلیل خواص معنوی و شکل ظاهری خود مورد استفاده افراد زیادی مخصوصا اشراف‌زاده‌ها قرار گرفته است. سنگ فیروزه سنگی آهکی با تحمل فشار 5 الی 6 بار است که در برابر عوامل بیرونی مقاومت بالایی نداشته و ممکن است به علل مختلفی رنگ خود را از دست بدهد، که در اصطلاح فیروزه مرده می شود و نیاز به زنده کردن فیروزه یا همان برگرداندن رنگ سنگ فیروزه داریم.

 بهترین سنگ‌های فیروزه رنگی آبی تا سبز روشن دارند و در صورت نگهداری صحیح، تا سالیان طولانی همراه شما باقی خواهند ماند. برای تشخیص اینکه آیا سنگ فیروزه زنده است یا مرده، باید به رنگ آن نگاه کنید. اگر رنگ سنگ مانند حالت اولیه خود نبود و رنگی کدرتر از همیشه داشت، سنگ فیروزه مرده است و باید اقداماتی جهت زنده کردن آن انجام دهید.

در ادامه با فروشگاه کارما در ارتباط باشید:

زنده کردن سنگ فیروزه

زمانی که سنگ فیروزه رنگ آبی خود را از دست داده و دیگر زیبایی اولیه را نداشته باشد، به آن سنگ فیروزه مرده می‌گویند و با استفاده از برخی روش‌ها سعی می‌کنند سنگ فیروزه را زنده کنند. یکی از آسیب‌هایی که معمولا بر روی جواهرات فیروزه مشاهده می‌شود، خراش‌های کوچک و بزرگ است که به دلایل زیادی ایجاد می‌شود. اگر فیروزه دارای گرد و غبار است و قصد دارید آن را تمیز کنید، تنها از یک پارچه نرم نخی استفاده نمایید تا هیچ خراشی بر روی سنگ نقش نبند.

برگرداندن رنگ سنگ فیروزه توسط روش های موجود - زنده کردن فیروزه

برای زنده کردن سنگ فیروزه راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی چند مورد از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • قرار دادن سنگ فیروزه در نمک دریا: یکی از بهترین راه‌ها برای بازگردان حالت اولیه سنگ فیروزه، قرار دادن آن در نمک دریا است. در یک ظرف مقداری نمک دریا بریزید و جواهرات فیروزه خود را در آن قرار دهید تا شارژ شود.
 • استفاده از عنصر طبیعی خاک: در صورتی که به نمک دریا دسترسی نداشتید، خاک جایگزین خوبی برای آن خواهد بود. برای چند ساعت سنگ فیروزه خود را در ظرف حاوی خاک جای دهید تا جلوه اولیه خود را پیدا نماید.
 • وکس زدن سنگ فیروزه: یکی از روش‌های تخصصی برای زنده کردن سنگ فیروزه، واکس زدن آن است که با کمک رزین مصنوعی انجام می‌گیرد. با فرو رفتن سنگ فیروزه در رزین مصنوعی، یک لایه محافظتی قوی بر روی سنگ ایجاد خواهد شد که در برابر عوامل بیرونی از سنگ محافظت کرده و اجازه تغییر رنگ به آن را نمی‌دهد. چنانچه بدون تجربه قبلی اقدام به انجام این کار نمایید، ممکن است صدماتی جدی به سنگ فیروزه وارد شود.

برخی از این روش‌ها را می‌توانید در منزل انجام دهید اما سپردن کار به متخصص، خیال شما را بابت ایجاد مشکلات احتمالی راحت خواهد کرد. فرد متخصص می‌داند بهترین راه برای شارژ یا زنده کردن سنگ فیروزه شما چیست و بدون هیچ آسیبی، اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

نگهداری از سنگ فیروزه

سنگ فیروزه به نسبت سایر سنگ‌های تزئینی، دارای حساسیت بیشتری بوده و باید دقت زیادی صرف نگهداری از آن نمایید. شایع‌ترین عللی که موجب خرابی سنگ فیروزه می‌شوند عبارتند از:

 • نورخورشید: قرار گرفتن دائم سنگ فیروزه در برابر نور خورشید، می‌تواند باعث از دست رفتن رنگ سنگ شود و نباید به هیچ عنوان آن را برای ضد عفونی یا هر مورد دیگری در جلوی نور آفتاب قرار دهید.
 • چربی: چربی بزرگ‌ترین دشمن سنگ فیروزه است که در مدت زمان کمی رنگ آن‌ را از بین می‌برد. برای اینکه سنگ فیروزه در مجاورت چربی قرار نگیرد، هنگام آشپزی جواهرات فیروزه خود را از دست خارج کرده و سپس به پخت غذا مشغول شوید.
 • لوازم آرایشی: اسانس‌های موجود در لوازم آرایشی باعث کم ارزش شدن سنگ فیروزه خواهد شد.
 • مواد شیمیایی: به هیچ عنوان سنگ فیروزه را در تماس با مواد شیمیایی قرار ندهید. مواد شیمیایی به بافت سنگ آسیب زده و رنگ زیبای آن را تغییر می‌دهد.
 • آب داغ: حرارت بالای موجود در آب آسیب‌های جدی به سنگ فیروزه وارد خواهد کرد و رنگ آبی آن را کدر می‌سازد. همیشه پیش از حمام یا شست و شو با آب داغ، جواهرات فیروزه خود را در آورید تا آسیبی نبیند.

بهترین راهی که برای نگهداری از سنگ فیروزه می‌توانید انجام دهید، نگهداری طولانی مدت از آن است. سنگ فیروزه خود را با مواد شیمیایی یا الکل شست و شو نداده و در مقابل نور آفتاب هم قرار ندهید. با رعایت همین نکات ساده، نیازی به شارژ با تعویض سنگ فیروزه پیدا نخواهید کرد.

همچنین بخوانید:

6 thoughts on “برگرداندن رنگ سنگ فیروزه یا زنده کردن فیروزه

 1. سیدحسین آدینه says:

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنینم چجوری باهاتون ارتباط بر قرار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X