انواع فیروزه از لحاظ رنگ و جنس

انواع سنگ فیروزه

سنگ فیروزه یک کانی خیره کننده مات و زیبا بوده و همانطور که بسیاری از شما می‌دانید، فرهنگ‌های باستانی به نیکی از این سنگ یاد می‌کنند. این سنگ در گذشته محبوبیت زیادی در کشورهایی نظیر ایران، مصر باستان، آمریکا و چین داشته و به قدرت خاص سنگ فیروزه باور داشتند. به طور مثال در ایران انواع فیروزه را تداعی گر بهشت روی زمین می‌دانستند و معتقد بودند همراه داشتن آن از فرد در مقابل حوادث منفی محافظت می‌کند. در این مقاله به بررسی انواع فیروزه از لحاظ رنگ و جنس می پردازیم با ما تا انتها همراه باشید.

سنگ فیروزه چیست؟

فیروزه یک ماده معدنی یا به طور دقیق تر، یک فسفات پایه و هیدراته از آلومینیوم و مس است که به ترتیب سایه‌های سبز (آلومینیوم یا آهنی) و آبی (مس) را به سنگ می‌دهند. نسبت متفاوت عناصری مانند مس، آلومینیوم، آهن و اکسیدهای موجود در ترکیب شیمیایی فیروزه، تنوع ساختاری و رنگی قابل توجهی را ارائه می‌دهد که طبقه بندی این سنگ را دشوار می‌کند. این بدان معنی است که رنگ فیروزه متغیر بوده و نمی‌توان یک رنگ مشخص برای آن در نظر گرفت اما به طور کلی با رنگ آبی خاص خود شناخته می‌شود. برخی از سنگ‌ها رنگی دارند که بیشتر به سبز متمایل است، برخی دیگر سبز-آبی هستند و برخی دیگر رگه‌های تیره‌ای بر روی خود دارند. بسته به سطح تخلخلی فیروزه که از یک معدن فیروزه به معدن دیگر متفاوت است، سختی فیروزه بین 5 تا 6 در مقیاس تخمین زده شده است. این تخلخل آن را تا حدودی شبیه به سنگ‌های مرجانی می‌کند که راحت خراشیده می‌شوند.

انواع سنگ فیروزه

انواع سنگ فیروزه کدامند؟

همانطور که اشاره شد سنگ فیروزه با توجه به عناصر بکار رفته در تشکیل آن، دارای رنگ بندی متنوعی در نقاط مختلف دنیاست. به طور مثال سنگ فیروزه‌ای که از معادن نیشابور استخراج می‌شود، تفاوت رنگ زیادی با سنگ فیروزه آمریکا دارد. به طور کلی دو دسته بندی رایج برای سنگ فیروزه معرفی شده است :

  • سنگ فیروزه شجری: برخی از سنگ‌های فیروزه به صورت کامل آبی بوده و برخی دیگر دارای ناخالصی‌هایی هستند. سنگ‌های فیروزه‌ای که بر روی آن‌ها رگه‌های طلایی یا تیره‌ای نقش بسته باشد، با نام سنگ فیروزه شجری شناخته می‌شوند. این سنگ‌ها دارای جذابیت بسیار خاصی بوده و برای تزئین انواع جواهرات از آن‌ها استفاده می‌شود.
  • سنگ فیروزه عجمی: سنگ فیروزه عجمی به آن دسته از سنگ‌های فیروزه گفته می‌شود که به صورت یکدست آبی هستند. بر روی این سنگ‌ها هیچ ناخالصی‌ مشاهده نخواهید کرد و با مشاهده آن یک سنگ آبی زیبا خواهید دید. سنگ فیروزه عجمی قیمت بالاتر از سنگ فیروزه شجری داشته و بین کشورهای عربی زبان محبوبیت زیادی دارد.

 

ارزش معنوی انواع سنگ فیروزه

ویژگی‌های منحصر به فرد سنگ فیروزه، این سنگ را به یکی از پرکاربردترین سنگ‌ها در فرهنگ‌های متعدد تبدیل کرده است. ردپایی از این تاثیر گذاری را می‌توان در باستانی ترین تمدن‌ها مانند تمدن مصر، آزتک، ایرانی و حتی در دوره سلسله شانگ چین یافت. تنوع رنگ فیروزه‌ای که از سبز تا آبی را در بر می‌گیرد، فیروزه را مورد توجه مردم بی شماری قرار داده است. در فرهنگ‌های آمریکای شمالی و جنوبی، و به ویژه در فرهنگ آپاچی، این باور وجود دارد که فیروزه قدرت برقراری ارتباط و درک نیروهای آسمانی را به فرد می‌دهد. به طور مشابه در بسیاری از متون تبتی از رنگ فیروزه ای برای توصیف آبی الهی استفاده می‌شود، جای تعجب نیست که موها و ابروهای برخی خدایان تبتی آبی است.

در حالی که رنگ فیروزه ارزش معنوی قابل توجهی به این سنگ بخشیده است، از سوی دیگر تمایل به تغییر رنگ (که اغلب به عنوان عیب آن در نظر گرفته می‌شود) نیز معانی خاصی دارد. بسیاری از افراد توانایی فیروزه برای جلوگیری از بیماری صاحب آن را دلیل تغییر رنگ می‌دانسته‌اند و معتقد بودند مراقبت از فیروزه به معنای مراقبت از بدن خود شخص است. امروزه می‌دانیم که تغییر رنگ فیروزه معنای دیگری دارد و در صورت عدم مراقبت صحیح تغییر رنگ پیدا خواهد کرد.

از جمله مهم‌ترین فواید انواع فیروزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باعث بهبود بیماری‌های روحی مانند افسردگی می‌شود.
  • برای تسکین درد چشم، گلو، کلیه و کبد مفید است و می‌تواند سردردهای میگرن را قابل تحمل تر کند.
  • برای تقویت چاکرا‌های بدن مفید است.
  • باعث افزایش اعتماد بنفس و تزریق آرامش به صاحب خود خواهد شد.
  • افکار منفی را دور ساخته و زمینه ایجاد افکار مثبت را فراهم می‌سازد.
  • برخی معتقدند همراه داشتن سنگ فیروزه سبب دور شدن فقر خواهد شد.

6 thoughts on “انواع فیروزه از لحاظ رنگ و جنس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X