مقایسه فیروزه نیشابور و فیروزه شهر بابک کرمان

سنگ فیروزه نیشابور یا کرمان

مقایسه فیروزه نیشابور و شهر بابک کرمان

سنگ فیروزه از جمله جذاب‌ترین سنگ‌های تزئینی است که از آن برای مصارف مختلفی بهره می‌برند. این سنگ به دلیل رنگ بسیار خاص و شکل ظاهری منحصربفرد سنگی محبوب در تزئین جواهرات است. قدمت سنگ فیروزه نشان می‌دهد پیش از میلاد مسیح از این سنگ به دلیل خواص معنوی و درمانی خاص، استفاده زیادی شده است. سنگ فیروزه در مناطق خشک شکل گرفته و معادن آن در نقاط مختلفی از دنیا وجود دارند اما بهترین نوع آن در ایران یافت می‌شود.

معدن فیروزه نیشابور در حال حاضر مرغوب‌ترین فیروزه دنیا را در خود جای داده و سنگ‌های استخراج شده از دل معادن آن، کیفیت و رنگ خوبی دارند. علاوه بر معدن فیروزه نیشابور، در شهر بابک کرمان هم معدن فیروزه وجود دارد که از سنگ‌های خروجی آن برای تزئین جواهرات استفاده می‌کنند. شاید برای شما سوال شود که فیروزه نیشابور و فیروزه شهر بابک کرمان چه تفاوتی با هم دارند؟ در ادامه به بیان تفاوت‌های بین این دو خواهیم پرداخت.

فیروزه نیشابور و فیروزه شهر بابک کرمان چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت سنگ فیروزه نیشابور و شهر بابک کرمان از لحاظ رنگ

اگر قصد خرید فیروزه را دارید باید بدانید معمولا فیروزه‌های نیشابوری دارای رنگ بندی و شکل ظاهری زیباتری نسبت به فیروزه کرمان هستند. خطوط نقش بسته بر روی فیروزه نیشابور شکل جذاب‌تری نسبت به فیروزه کرمان داشته و رگه‌های قرار گرفته بر روی سنگ رنگی خاص‌تر دارند. به طور کلی رنگ سنگ فیروزه نیشابور آبی فیروزه‌ای بوده و ممکن است این آبی به سمت سبز هم پیش رود اما رنگ سنگ فیروزه کرمان متفاوت بوده و تنوع رنگی آن کمتر است.

تفاوت سنگ فیروزه نیشابور و بابک کرمان از لحاظ ضخامت سنگ

سنگ فیروزه نیشابور در مقایسه با سنگ فیروزه کرمان دارای ضخامت کمتری است اما با این وجود استحکام آن در برابر شرایط محیطی بیشتر است.

سنگ فیروزه نیشابور یا کرمان

تفاوت سنگ فیروزه نیشابور و بابک کرمان از لحاظ محبوبیت

قدمت معدن فیروزه نیشابور به سالیان بسیار دور باز می‌گردد و همین امر سبب محبوبیت بیشتر آن نسبت به فیروزه سایر مناطق ایران شده است. سنگ فیروزه کرمان کمتر شناخته شده و محبوبیت آن قابل مقایسه با معدن نیشابور نیست.

تفاوت سنگ فیروزه نیشابور و بابک کرمان از لحاظ مقاومت

خود سنگ تزئینی فیروزه با سختی 5 الی 6، در رده سنگ‌های شکننده و حساس جای می‌گیرد اما اگر بخواهیم بین سنگ فیروزه نیشابور و سنگ فیروزه کرمان مقایسه کنیم، مقاومت سنگ فیروزه نیشابور در برابر ضربه بسیار بیشتر از فیروزه کرمان است. سنگ فیروزه نیشابور استحکام بیشتری از خود نشان داده و می‌توان آن را بدون هیچ مشکلی در فیروزه کوبی استفاده کرد؛ اما سنگ فیروزه کرمان زود می‌شکند و معمولا برای ساخت تسبیح از آن استفاده می‌کنند.

تفاوت سنگ فیروزه نیشابور و بابک کرمان از لحاظ جلا

به دلیل شرایط فیزیکی که سنگ فیروزه نیشابور در آن شکل گرفته است، شکل ظاهری خاص‌تری دارد. سنگ فیروزه کرمان دارای جلای کمتر نسبت به فیروزه نیشابوری است و شفافیت آن بیشتر است.

تفاوت سنگ فیروزه نیشابور و بابک کرمان از لحاظ احیای سنگ

رنگ آبی موجود در سنگ فیروزه کرمان کمتر است در نتیجه احیای کردن آن راحت‌تر از فیروزه نیشابور است. سنگ فیروزه به دلیل متخلخل بودن در صورت قرار گرفتن در برابر روغن و مواد شیمیایی، دچار تغییر رنگ شده و با مرور زمان  رنگ آن به سمت آبی تیره یا سبز تیره کشیده می شود که در این شرایط باید به فکر احیای آن باشید. اگر سنگ فیروزه خراب شود، فیروزه کرمان بدون مشکل احیا شده و رنگ قبلی خود را پیدا می‌کند.

پیشنهاد:

برگرداندن رنگ سنگ فیروزه یا زنده کردن فیروزه

 

تفاوت سنگ فیروزه نیشابور و بابک کرمان از لحاظ قیمت

به دلیل شکل ظاهری، استحکام بیشتر، رنگ بندی جذاب و تنوع بالای طرحی فیروزه نیشابور قیمتی چند برابری دارد. اگر سنگی هم اندازه و هم شکل از معدن فیروزه نیشابور و معدن فیروزه کرمان را کنار هم قرار دهید، سنگ فیروزه نیشابور قیمتی چند برابر خواهد داشت زیرا به نسبت فیروزه کرمانی کیفیت بهتر و شکل ظاهری خاص‌تری دارد.

 

 

7 thoughts on “مقایسه فیروزه نیشابور و فیروزه شهر بابک کرمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X